Voleybolun İcadı Voleybol Hakkında Merak Edilenler Uzmanlar Tarafından Paylaşıldı

Voleybolun İcadı Voleybol Hakkında Merak Edilenler Uzmanlar Tarafından Paylaşıldı

Voleybolun İcadı Voleybol Hakkında Merak Edilenler Uzmanlar Tarafından Paylaşıldı

Voleybol, 19. yüzyılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde, Holyoke, Massachusetts’de doğdu. 1895 yılında, YMCA koçu William G. Morgan, bir spor oyuncusu olan James Naismith’in basketbol oyunundan etkilenerek, daha az yorucu bir spor oyunu tasarlamak için voleybolu icat etti. Betine

İlk Nerede İcat Edildi İlk Adı Neydi Hakkında Her Şey

İlk oyun, bir tenis topu ve bir ağ kullanılarak, 9 kişilik bir takımın karşı karşıya geldiği bir oyundu. Oyuncular, topu elleriyle birbirlerine pas vererek rakip takımın sahasına atmaya çalışıyorlardı. Oyun, ilk başta “Mintonette” olarak adlandırıldı, ancak daha sonra voleybol olarak adlandırıldı.

Voleybol, Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla popüler hale geldi ve 1900’lü yıllarda diğer ülkelerde de yayılmaya başladı. İlk uluslararası voleybol maçı, 1913 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasında oynandı. betine giriş

1947 Voleybol İçin Milat Oldu

1922 yılında, Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) kuruldu ve 1947 yılında Fransa’da yapılan ilk dünya şampiyonası düzenlendi. 1964 yılında, Tokyo’da yapılan Olimpiyat Oyunları’nda, voleybol resmi bir spor dalı olarak kabul edildi.

Voleybol, dünya genelinde popüler bir spor haline geldi ve birçok ülkede profesyonel ve amatör voleybol ligleri ve takımları mevcuttur. Günümüzde, voleybol, dünya çapında birçok organizasyon tarafından düzenlenen büyük turnuvalar ve şampiyonalar ile uluslararası bir spor dalı olarak kabul edilir.

Spor