Uzun vadeli hisseler yüksek performans gösteriyor

Uzun vadeli hisseler yüksek performans gösteriyor

Yakın zamanda Michael Janda tarafından kaleme alınan bir makalede, yüksek fiyat kazanç oranlarına sahip sağlık ve teknoloji hisselerinin özellikle, yükselen faiz oranlarının tehdidi altında olduğu söylendi. Stratejist Jenda, makalesinde “bu hisseler gelecekteki potansiyel getirilerine dayandığı için, bunlar ‘uzun vadeli hisseler’ olarak görülüyorlar” dedi. Devamında, “bu nedenle de bu getirileri düşürme potansiyeli olan yükselen tahvil verimlerine karşı daha savunmasızlar” ifadesini kullandı.

Peki yükselen faiz oranları nedeniyle en büyük tehdidi yaşadığı söylenen bu uzun vadeli hisseler için durum nasıl? Barron’s’un derlediği temettü ödemeyen 78 S&P 500 hissesi listesine bakıldığında, bu hisselerin 10’unun satışların 15 katı seviyelerde fiyatlandığı görülüyor. Açıkça, bu hisselerin değerleri, büyük oranda uzak gelecekte elde edecekleri gelirlerden kaynaklanıyor. Tüm bu 10 hisse ise, Jenda’nın tehdit altında olduğunu yazdığı sağlık ve teknoloji sektörlerinde yer alıyor.

Gerçek dünyadaki yatırımcılar birkaç yıl sonra sağlanmasını bekledikleri gelirler üzerinde her gün nakit akışlarını hesaplamıyor. 

Yükselen faiz oranları yatırımcıların portföylerinde, bir alanı sabit getirililere ayırarak denge kurmasını daha tercih edilir kıldı. Eğer bu hisselerinden bazılarını satmaları anlamına gelseydi, muhtemelen 23 Mart 2020 tarihinden bu yana en çok artış gösteren ve şimdi oldukça yükselmiş olduğunu düşündükleri hisselere odaklanacaklardı. Uzun vadeli kavramı, şimdilerde oldukça belirsiz. Bunun nedeni ise geçtiğimiz yıl eşi benzeri görülmemiş bir yükseliş gösteren hisse sınıfının savunmasızlığı.

Ancak piyasa tek bir formülle açıklanamayacak kadar karmaşık. Piyasa koşulları değişirken bile, sabit bir şekilde bir fikre bağlı hareket eden yatırımcılar, er ya da geç tuzağa düşecek.

 

 

 

Kaynak: kurgusalblog.com

Ekonomi