Türkiye Tenis Federasyonu Hakkında

Türkiye Tenis Federasyonu Hakkında

Tenis Federasyonu, kısaltması ile TTF 1953 yılında özerk olarak bir kuruluş haline gelmiş olan bir kuruluştur. Ondan daha öncesinde ise 1923 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın bünyesinde kuruluşluğunu sürdürmüş olan bir federasyondur. Bu federasyon kuruluş tarihi olarak 1923 yılı baz alındığında neredeyse Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan bir kurum ya da kuruluştur. Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı bünyesinde iken Türkiye Tenis Federasyonu’nun ilk başkanı Server Bey olmuştur. Özerk bir yapıya kavuşmuş olan Türkiye Tenis Federasyonu’nun ilk başkanı ise Medeni Berk olup, günümüzde başkanlığı Cengiz Durmuş sürdürmektedir. 2015 yılından beri federasyonun başkanlığını sürdüren Durmuş’un tek amacı ve tek gayesi tenis sporunu global, aktif olan bir spor haline getirmek istiyor olması.

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Olan Cengiz Durmuş Kimdir?

Türkiye Tenis Federasyonu’nun başkanı olan Cengiz Durmuş, 1965 yılı ve Ağrı doğumludur. İyi bir tenis oyuncusu olmakta olan Cengiz Durmuş aynı zamanda tenise olan büyük sevgisi dolayısı ile federasyonun başkanlığını üstlenmiştir. Durmuş, federasyonu yalnızca başkanı olarak değil tenisin Türkiye’de gelişimini sağlamak isteyen ve üstlenen bir bireydir. Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü’nden mezun olan Cengiz Durmuş kariyer hayatında iş planlamalarına 1990 yılında başlamıştır. 1990 ve 1993 yıları arasında Cengiz Durmuş Atletizm Kulübü İdareciliği görevini de üstlenmiştir. Cengiz Durmuş federasyona 5.genel seçimlerde seçilmiş olan bir başkandır.

Tenis Spor Dalı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tenis sporu, tüm dünyaya yıllardan beri hakimiyetini kurmuş olan bir spor dalıdır. Tenis, ilk olarak İngilizce konuşulan ülkelerde ve Fransa’da oynanmaya başlamış olan bir spordur. Tenis sporu müsabakalarında en az 2 ve en fazla 4 adet oyuncu bulundurulması serbest olan bir spor dalıdır. Kort adı verilen ve belirli ölçülere sahip olan özel sahalarda müsabaka ve antrenmanları gerçekleştirilir. Maçlarda gerekli hakemler yer alır ve maçların başlanıp, tamamlanması hakemler dahilinde olur. Tenis maçları ya da antrenmanları servis atışının yapılması ile gerçekleşir. Raket ve tenis topu ekipmanları ile birlikte tenis sporunun yapılması mümkün olur.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor