Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Kazalar trafikte meydana gelen en menfi olaylardır. Can ve mal kayıpları bu durumlarla alakalı ortaya çıkan sonuçlar olarak değerlendirilir. Ancak her kazanın sonucu birbirine benzemeyebilir. Bilançosu bir hayli büyük kazalar olabildiği gibi basit hatalardan kaynaklanan kazalar da trafikte sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Trafik kazalarının en aza indirgenmesi noktasında bir dizi çalışma yapıldığı bilinmektedir. Bu açıdan yapılması planlanan çeşitli projeler de mevcuttur. Trafikte araç sahiplerini olası kazalara karşı koruyan en temel hizmet trafik sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortası ile alakalı birçok detaydan bahsetmek mümkündür. Ancak temelde araç sahiplerinin trafikte daha iyi bir deneyim sağlamaları, haklarının korunması noktasında önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Konuyla alakalı birçok detay dikkat çekmektedir.

Trafik sigortası devlet tarafından trafiğe çıkacak tüm motorlu taşıt sahibi kimselere yükümlü kıldığı düzenlemedir. Her bir taşıt sahibi trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkamamaktadır. Bu da mevcut sigortayı zorunlu kılan en geçerli durumdur. Zorunlu trafik sigortası sigortaya konu olan motorlu taşıtla yapılan kaza durumunda devreye girmektedir. Mevcut kaza ile ortaya çıkan hasarın belirli oranda indirilmesi araç sahibine önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Bu sebeple araç sahibi için tam olarak bir avantaj söz konusu olur. Zorunlu trafik sigortası araç sahibinin aracıyla ilgili maddi hasarı karşıladığı gibi, karşı tarafın giderlerini de temin edebilmektedir. Bu noktada her iki tarafı koruması bakımından tüm trafik akışına yönelik bir avantaj ortaya çıkmaktadır.

Zorunlu trafik sigortasının ömrü 1 yıl olarak belirlenmiştir. Devlet tarafından Trafik Kanunu aracılığı ile meydana getirilen bu düzenlemede her yıl sigorta limitleri belirlenmektedir. Zorunlu trafik sigortası poliçe yenilenme süresine göre 1 yıl sonunda değiştirilir. Mevcut sigorta şirketlerinin sigorta primleri ile ilgili değişiklik yapmaları muhtemel bir durumdur. Hasarsızlık indirimi noktasında da 1 yıl süre ile hasar kaydının yapılmaması poliçelerde indirime imkân tanımaktadır. Tüm bunların dışından zorunlu trafik sigortasının yeterli gelmediği teminat noktaları mevcuttur. Söz konusu olan bu durumlar için de araç kasko güvencesi satın alarak temi bat alanını genişletmek kişinin kendi inisiyatifindedir.

Genel Kültür