Tenis Faydaları Hakkında Önemli Detaylar

Tenis Faydaları Hakkında Önemli Detaylar

Fiziksel ve ruhsal anlamda sağlıklı olmak önemli bir çabayı gerekli kılar. Bu noktada son yıllarda ortaya çıkan sağlıklı yaşam felsefesi birden çok çabayı gerekli kılmaktadır. Sağlıklı yaşamın temelinde vücudun hareket miktarının kontrollü olması yer alır. Düzenli hareketin asıl kaynağı ise spor yapmaktır. Spor faaliyetleri kişisel farklılıklara uyum sağlayacak kadar çeşitlidir. Bu çeşitlilik arasından kişisel tercihlerle doğru karar vermek mümkündür. Geleneksel sporlar dışında rekabetin ciddi derecede hissedildiği hızlı spor dalları da ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi tenistir. Tenis oynamak Ortaçağ burjuvazisinin bir hobisi olarak bilinmektedir. Fransız menşeili olan bu oyun zaman içinde İngiltere tarafından daha kurallı bir hale getirilmiş ve İtalya aracılığıyla tüm dünyaya yayılmıştır. Bu hızlı spor dalının vücut kondisyonuna etkisi oldukça fazladır. Tenisin faydaları aşağıda detaylı bir biçimde anlatılmıştır.

  • Tenis geleneksel spor dallarından farklı olarak fiziksel anlamda önemli ölçüde efektif bir spordur. Bunun en önemli kanıtı ise vücut kaslarının aynı anda çalışmasına elverişli bir karakterde olmasıdır. Bu sayede ciddi ölçüde yağ yakımı sağlarken genel kas kütlesinin artışında etkisi büyüktür. Böylece tenisin faydaları noktasında önemli bir izah verilmiş olur
  • Tenis bilinenin aksine kardiyak sporlar arasında değerlendirilmektedir. Çünkü bir tenis maçının başından sonuna kadar oyuncu sürekli olarak hareket halindedir. Buna karşılık seri manevra, sıçrama ve diğer ani hareketlerle mevcut kalp ritminde dalgalanmalar meydana gelmektedir.
  • Tenis hem tekler ve hem de çiftler müsabakaları şeklinde oynanan bir oyundur. Bu sebeple spor yapmanın en önemli amaçlarından bir tanesi olan sosyalleşmeyi de önemli ölçüde desteklemektedir.
  • Yüksek hız, ani hareketler ve oyuncunun kendi sahasında hakimiyeti vücudun genel kondisyonu için önemli fırsatlar sağlamaktadır. Bu durum özellikle hareketsizlik kaynaklı obezite tehlikesinin önüne geçmektedir.
  • Tenis aynı zamanda bir strateji oyunudur. Kişi kendi vuruşunu hesap ederken diğer taraftan rakip oyuncunun hamlesini tahmin etmektedir. Bu nedenle tenisin faydaları arasında oyuncunun potansiyel düşünme kabiliyetine önemli ölçüde sağlanan katkı da vardır.
  • Tenis diğer taraftan tam manası ile bir disiplin oyunudur. Sürekli olarak bu disiplin içerisinde hareket etmek hayatın diğer alanlarında da bu ilkenin sürdürülebilirliğini desteklemektedir.
Spor