Tenis Ekipmanları Hakkında Önemli Bilgiler

Tenis Ekipmanları Hakkında Önemli Bilgiler

Tenisi diğer spor dalları arasından sıyıran en önemli özelliği bir ekipman sporu olmasıdır. Bu anlamda birçok ünlü tenisçinin özlü sözü olduğu bilinmektedir. Ekipmanlar sporun olmazsa olmazlarıdır. Diğer taraftan oyuncunun kendine uygun ekipmanı bulması önemli bir gerekliliktir. Ancak bu noktada her zaman doğru seçimi yapamayabilir. Tenis ekipmanları için başlangıç eğitimlerinde tenis hocalarının bilgisine danışmak avantaj sağlayacaktır. Diğer haldeyse tecrübesini arttırmış olan tenis oyuncusu zaten zaman içinde kendini en uygun ekipmanları belirleyecektir. Bu noktada olması gereken ekipmanlar konusunda deneyerek bir takım bilgilere ulaşmak mümkündür. Markadan markaya ve türden türe önemli ölçüde farklılıkların ya da benzerliklerin söz konusu olması oyuncunun zaman içinde daha net görebileceği detaylardır. Tenis Ekipmanları ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

  1. Tenis Raketi: Tenisin olmazsa olmaz ekipmanı rakettir. Bu anlamda ekipmanlar listelendiğinde ilk sırada da raket yer alır. Tenis raketi tam manası ile kişiye özgü bir eşyadır. Dolayısıyla oyuncunun fiziksel özelliklerine, yaşına, sağlık durumuna ve daha pek çok detaya göre raket seçimi yapılmaktadır. Diğer yandan farklı oyun kabiliyetine ve tenis tecrübesine bağlı olarak da raket seçimi yapılabilir. Tenis profesyonelleri bu açıdan raket seçiminin ilerleyen süreçte daha doğru yapılabileceği kanaatindedir. Yeni başlayanlar, orta seviye ve üzeri tenisçiler için farklı onlarca çeşit raket olduğunu söyleyebiliriz. Bu raketler farklı ağırlık, kafa ölçüsü ve kordaj sıklığı özelliklerinde olabilir.
  2. Tenis Ayakkabısı: Tenis ekipmanları içerisinde raketten sonra yer alan en önemli materyal tenis ayakkabısıdır. Ayak hareketleri tenis sporu için oldukça önemli hareketlerdir. Bu anlamda oyun stilinin ve vuruşlarında etkili olduğunu belirtmek gerekir. Tüm bunların başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi noktasında zemine uygun ayakkabı tercih edilmesi çok büyük bir önem taşır. Zemin tutuşunu doğru şekilde sağlayan ayakkabı bir tenis oyuncusu için başarılı ve doğru ayakkabıdır.
  3. Tenis Topu: Tenisin bir top ve bir raket aracılığı ile oynanması tenis ekipmanları arasında tenis topunu önemli bir yere taşımaktadır. Bu materyalin önem sırasında aşağı çekilmesi hiç doğru değildir. Çünkü her topun farklı bir yapısı farklıdır. Bu anlamda farklı vuruşlar için farklı toplar kullanmak gerekir. Esneklik, ağırlık ve dış yapısı bir tenis topu için mevcut kriterlerdir.
Spor