Parmak İzli Kapı

Parmak İzli Kapı

Parmak İzli Kapı

Kapılardaki giriş çıkışları kontrol altında tutmak ve süreci daha güvenli kılmak amacıyla kullanılan sistemlerden biri parmak izli kapı sistemleridir. Kullanımı basit olan bu kapılarda kapının açılması için parmağın okutulması ve eşlenme sağlanması gerekir. Kapı ya parmak izi okuyucu cihaz ile ya da parmak izli kapı kolu ile açılır. Hangi yöntemin tercih edileceği isteğe bağlıdır.

Parmak izli kapı kolu ile kurulan geçiş sistemlerinde kişinin on parmağı bile sisteme tanıtılabilir. Elektronik kilit, kapı kolu ve parmak okuyucu bir arada bulunur. Genellikle pil ile çalışan bu sistemler cihazın teknik özelliklerine ve kalitesine göre ortalama 1000 geçişe kadar izin verebilir.

Parmak izi okuyucu cihaz ile kapı açtırma sistemlerinde ise parmak izini okuyan terminal kapının yanlarında uygun bir yere takılır. Cihaza geçişine izin verilecek parmak izleri tanıtılır. İsteğe göre cihaza ses komutu verilerek onay esnasında bunun çalması sağlanır. Kapı şekline uygun olarak seçilen okuma cihazları kayıt kapasitesi, parmak izi tanıma hızı, parmak izi okuma kapasitesi gibi özellikler bakımından farklı modellere ayrılır.

Parmak İziyle Açılan Sistemler

Parmak izi okuma sistemi en güvenli geçiş kontrolleri arasında yer alır. Bu okumaların sıklıkla kullanıldığını parmak izli kapı geçişlerinde akıllı kilit düzeni hakimdir. Daha önceden sisteme tanıtılmış olan parmak izi eşleştiğinde kapı açılır ve geçişe izin verilir. Sistemin aktif olması için monte edilen parmak izli kapı kolları hassas biyometrik okuyucu içerir. Parmak izini hızlıca okuyup kolayca açılabilen bu sistemde isteyen kullanıcılar için özel kart tanıma da yapılabilir. Bu tür sistemlerde önemli olan nokta işlemlerin memnuniyet odaklı gerçekleşmesidir. Her bir parçanın garantili ve kaliteli olması beklentinin en iyi şekilde karşılanmasını sağlayacaktır.

Moda ve Yaşam