Nem Alma Nedir? Nem Alma Cihazı Nasıl Çalışır?

Nem alma, bir ortamda bulunan nem oranı üzerinde müdahale yapılması ile olan bir işlemdir. Bu yapılan sistematik işlem sonucunda nem oranı istenilen ölçüde düşmektedir. Nem kurutma ise nem oranının yüksek olduğu yerlerde yapılır. Bu yüksek nem oranı sebebiyle betonun sağlamlığı azalmaktadır. Bu sebeple de nem kurutma işlemi yapmak en doğru davranış olacaktır. Trotec isimli bu firma da bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için en doğru adreslerden biridir.

Nem almanın ne olduğu hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra en merak edilen konulardan birinin de nem alma cihazı olduğunu söylenebilir. Bu cihaz oldukça önemli ve işe yarayan bir cihazdır.

 Nem almayı tekrar kısa bir şekilde özetleyecek olursak nem oranının istenilen seviyeye düşürülmesi olarak söyleyebiliriz. Nem alma cihazının da başlıca çalışma amacı bu nem alma olayına dayanmaktadır. Cihaz, nem alma oranı üzerindeki değişiklikler için kullanılan bir cihazdır.

 Nem alma cihazları geniş bir çalışma prensibine sahiptir. Nem alma cihazının nasıl çalıştığı konusu bir fiziksel prensibe dayanır. Bu prensibe göre nem alma cihazları akan havayı, çiğleşme sınırına kadar soğutur. Bunun yanı sıra havada asılı bulunan nemi de aynı şekilde yoğuşma adı verilen yöntemle oldukça soğuk bir yüzeye çeker. Kısacası nem alma cihazlarının çalışma prensibi budur. Bu nem alma cihazları, ayrıca soğutmalı nem cihazı olarak da isimlendirilir. Bu soğutmalı nem cihazlarına ulaşmak isteyenler için ise en doğru adres Trotec olacaktır.

Nem Alma Cihazları Nerelerde Kullanılır?

 Nem alma cihazlarının nasıl çalıştığı ve çalışma prensibi konusunda bilgi sahibi olduktan sonra bu cihazların nerelerde kullanıldığı da diğer bir dikkat çeken konu olarak göze çarpmaktadır. Nem alma cihazları bir diğer adıyla nem alma makinesi pek çok ayrı alanda kullanılmaktadır. Bu alanların başlıcaları ise şunlardır:

> Pil üretimi alanında nem kontrolü için kullanılır.

 > Kamp alanı ve benzeri işletmelerde kullanılır.

 > Karavan satıcıları kontrol amaçlı kullanır.

 > Klasik tarzdaki arabaların değerinin korunması amacıyla kullanılır.

 > Uçuşlarda güvenlik amacıyla nem alma işlemi kullanılır.

 > Dalış kursları başta olmak üzere su sporlarında da nem alma cihazları kullanılır.

 Bu alanlar cihazın kullanıldığı başlıca alanlar olarak dikkat çeker. Elbette bu alanlar dışında da pek çok farklı alanda nem alma cihazı ve türevleri kullanılır. Kısacası bu cihazların kullanım alanı oldukça geniştir.

 Trotec firması da en kaliteli nem alma cihazlarına sahip olduğu için bu ve bunun gibi alanlarda çalışan kişilerin tercih edebileceği bir firma olacaktır.

Nem Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

 Nem alma işlemi oldukça farklı şekillerde yapılabilen bir işlemdir. Öncelikle nem oranının ne derece yüksek olduğu önemli olacaktır. Eğer nem oranı aşırı yüksek sayılabilecek bir oranda değilse nem almak için havalandırma ve ısıtma gibi oldukça basit yöntemleri kullanabilirsiniz. Eğer, nem oranı çok yüksek ise bu yöntemler işe yaramayacaktır.

 Nem oranının çok yüksek olduğu durumlarda profesyonel yöntemlere başvurulması gerekecektir. Bu profesyonel yöntemler sayesinde nem alma işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılacaktır. Soğutarak nem alma ve adsorpsiyon nem alma, başvurulan profesyonel yöntemlerden ikisidir.

 Soğutarak nem alma yönteminde isminden de anlaşılacağı üzere bir soğutma işlemi söz konusu olmaktadır. Bu soğutma işlemi sırasında çiğ düşme seviyesi adı verilen bir seviyeye kadar soğutma yapılır. Bu seviyeye gelindiğinde ise soğutma işlemi tamamlanmış olur. Bu işlem sonrasında da havanın içerisinde bulunan nem alınmış olur. Bu yöntem, elbette ki sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

 Diğer bir yöntem olan adsorpsiyon nem alma da oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Bu yönteme göre sistematik bir cihaz çalıştırılır. Bu cihaz kuru havayı dışarıya doğru üflerken, normal havayı içine alır. Bu işlemin sonucunda da nem alma işlemi kusursuz bir şekilde tamamlanır.

Nem Alma Cihazları Nasıl Çalışır?

 Nem alma cihazları belli prensiplere dayalı olarak çalışan cihazlardır. Bu prensipler dahilinde çalışan cihazlar, nem alma işlemini en iyi şekilde yapar.

 Nem alma cihazlarının temel çalışma prensibi soğutma ve yoğuşmaya dayanır. Soğutma işlemi ile hava, çiğleşme değeri denilen bir seviyeye kadar soğutulur. Yoğuşma işlemi ile ise nem, soğuk bir yüzeye çekilir. Nem alma cihazlarının çalışma prensibi kısaca böyledir.

Nem Alma Cihazları Verimli Mi?

 Nem alma cihazları, oldukça üst seviye verime sahip cihazlardır. Nem alma cihazlarının kuşkusuz verimli cihazlar olduğunu söyleyebiliriz.

 Nem alma cihazlarının kapasitesi değişebilmektedir. Bu nem alma kapasitesi kimi zaman 10 litre gibi bir değerde olurken, kimi zaman ise 120 litre gibi bir seviyeye çıkabilmektedir. Tüm bu değişkenliğe rağmen nem alma cihazları, verimli cihazlar olmaya devam etmektedir.

 Nem alma cihazları, öncelikle ısıtma giderlerinizi azaltır. Bu da pek sık kullanmadığınız alanların da kuru ve temiz kalmasını sağlar. Asla ısıtılmamış odalarınızda bile bu yüksek nem alma seviyesine çıkan cihazlar, kesinlikle üst seviye bir verimliliğe sahiptir. Trotec firması da bu üst seviye verimliliğe sahip ürünleri bulabileceğiniz bir firma olarak dikkat çekmektedir.

Güvenilir Nem Kurutma Firması

 Trotec, sadece nem alma cihazları ile değil nem kurutma cihazı ile de fark yaratan bir firmadır. En kullanışlı ve kaliteli nem kurutma makineleri Trotec firmasında sizleri beklemektedir.

 Nem kurutma, nemin oldukça yüksek olduğu durumlarda yapılan bir işlemdir. Yüksek nem, binaların betonlarına zarar verdiği için sağlamlık azalmaktadır. Bunun sonucunda da çökme gibi durumlar kaçınılmaz olmaktadır. Tam da bu noktada hem can hem de mal güvenliği için nem kurutma işlemi büyük önem taşımaktadır. Beton kurutma gibi çeşitli kurutma işlemleri sonucunda ortamın nem oranı zararsız bir seviyeye indirilmektedir. Bu açıdan her türlü kurutma işlemi büyük önem taşımaktadır.

 En çok yapılan nem kurutma işlemlerinden birisi duvar kurutma işlemidir. Duvar kurutma ve inşaat kurutma işlemlerinin sonucunda nem oranları istenilen seviyeye getirilmekte ve güvenli ortam sağlanmaktadır. Ayrıca yapılan kurutma işlemlerinden bir diğeri de şap kurutma işlemidir. Oldukça önemli bir madde olan şapın da kurutulması gerekli bir durumdur.

Nem Alma Cihaz Fiyatları

  Nem alma ve nem kurutma işlemlerinin nasıl yapılacağı, ne kadar önemli olduğu kadar dikkat edilecek bir diğer konu da nem alma cihaz fiyatları olarak söylenebilir. Bu nem alma cihaz fiyatları merak edilen konuların başında gelir.

 Trotec firması, nem alma cihazlarının fiyatları açısından gereken kolaylıkları sağlayan ve güncel ekonomik durum düşünüldüğünde gayet iyi fiyatlar sunan bir firmadır. Cihazın işlevine ve kalitesine göre değişkenlik gösteren bir fiyat aralığına sahip olsa da ortalama bir fiyatın söz konusu olduğu görülebilir.

 Trotec firmasında nem alma cihazlarından TTP 1 E ve TTP 2 E isimli cihazların fiyatı 1.249, 95 türk lirasıdır. Bu cihazlara göre daha kaliteli olan TTP 5 E’nin fiyatı ise 1699, 95 liradır. Artan kaliteye ve hacme göre de 18 000 türk lirasına kadar nem alma cihazlarını bu firmada bulabilirsiniz.

Genel Kültür