Marküteri Parkenin Nitelikleri

Marküteri Parkenin Nitelikleri

Marküteri parke, önemli parke çeşitlerinden bir tanesi olmaktadır. Marküteri parke işçiliğinin çeşitli özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler marküteri parkeye olan talebi her geçen gün daha da artırmaktadır.

 Marküteri Parke Ne Demektir?

 Marküteri parke, farklı renk tonlarında olan ağaçların doğal renklerinin korunması ile elde edilen bir parke çeşidini ifade etmektedir. Bu kapsamda markuteri parke türünde ahşap kaplamalar ilk olarak kesilmektedir. Daha sonra ise birbirlerinin içerisine geçirilmektedirler. Marküteri parkenin esas özelliğini bahsedilen iç içe geçirme işlemi oluşturmaktadır. Bu şekilde döşenen bir çeşit yer kaplamasıdır. Marküteri sanatı da markuteri parke türüne benzetilmektedir. Marküteri sanatına benzetilmesinden dolayı oymacılık ile ilişkilendirilmektedir.

 Marküteri Parkenin Nitelikleri Nelerdir?

 Markuteri parke işçiliği büyük bir özen gerektiren parke çeşidi olmaktadır. Marküteride yapılan herhangi bir iş üzerindeki model tekrar aynı biçimde yapılamaz çünkü ahşapta mevcut olan ham desen her defasında çeşitlilik göstermektedir. Bundan dolayı aynı deseni diğer bir iş üzerinde tutturmak mümkün olmamaktadır.

 Önceleri el aracılığı ile yapılan markuteri parke işçiliği, özellikle bugünlerde en son teknoloji ile donatılmış makinelerin lazer olan kesimine bırakmıştır. Marküteri parke türünde çeşitli geometrik şekiller ya da nebati (bitkisel) nitelikteki motiflerin masif parkelere ve papellere işlenmesiyle elde edilebilen karo, bordür, göbek ve madalyon gibi dekoratif olan yer tasarımları meydana gelmektedir.

 Marküteri Parkenin Kullanım Alanları Nelerdir?

 Marküteri parke, kullanım alanı oldukça geniştir. Marküteri parke, uygulanmış olduğu herhangi bir mekana oldukça zengin bir görünüm katmaktadır. Bu zengin görünüm sayesinde, mimarlar ile iç mimarlar tarafından; kral daireleri, büyük oteller, özel biçimde tasarımı yapılan mekanlar, idari binalar, mimar tarafından düzenlenmekte olan evler ve benzeri gibi özel ya da lüks kategorilerine giren yerlerde sık sık tercih edilmektedir.

 Marküteri parkenin kullanım amacına bakıldığında daha çok tasarımsal görüntünün ön plana çıkabilmesini sağlamak için kullanıldığı görülmektedir. En çok dekoratif bir amaç ile ortaya çıkmış olan marküteri parke modeli, mekanlara boyut kazandırmak için kullanılmaktadır. Uygulanmış olduğu alanda, ortaya yapılabilen bir göbek veya odanın kenarlarına yapılmış bir desen ile değişik bir dekoratif boyut ve zengin olan bir görünüm kazandırmasından dolayı, mimarlar tarafından sık sık tercih edilen bir alternatiftir.

Ekonomi