Hissede çöküş uzak ihtimal

Hissede çöküş uzak ihtimal

Bank of America’nın fon yöneticileri anketinin Mart ayı sonuçları yatırımcıların, enflasyon ve varlık alımlarının yavaş yavaş azalacağı endişelerinin finansal piyasalardaki rekor ralliyi sendeletebileceği, yıkabileceği nakit dağılımlarının hafif şekilde arttırdıklarını ortaya koydu.

Benzeri görülmemiş teşvik, yardım tedbirlerinin enflasyon konusunda endişeleri ateşlediğini, 10 yıl vadeli borçlanma maliyetlerini yüzde 1,62 seviyesine kadar taşıdığını belirten fon yöneticileri, bu durumun merkez bankalarının desteklerini çekmeye başlayabilecekleri veya azaltabileceklerini endişeleri ile birleştiğine dikkat çektiler.

Fon yöneticileri, ellerindeki varlıkların yüzde 4’ünü nakit fonlara tahsis ettiler. Bu oran Şubat ayında yüzde 3,8 olmuştu.

Ankete katılan fon yöneticilerinin yüzde 43’e ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıdı getirilerinin yüzde 2’nin üzerine çıkması halinde hisse senetlerinde yüzde 10’dan fazla bir düzeltme olabileceğine inandıklarını da ortaya koydular.

Ankete göre, katılımcıların yüzde 15’i ABD hisse senedi piyasalarında balon olduğunu düşünüyor ve yüzde 25’lik bir kesim ABD hisse senetlerini erken aşama bir boğa piyasasında olduğuna inanırken, yüzde 55 ise boğa piyasasının geç aşamasında olunduğunu düşünüyor.

 

Kaynak: tamyazi.com

Ekonomi