Gözleriniz makyajdan zarar görüyor! Lens kullananlar…

Gözleriniz makyajdan zarar görüyor! Lens kullananlar…

Görme işlevi ve hayatla bağımızda en önemli organlardan olan gözlerimiz aynı zamanda yüzde en çok dikkat edilen, sağlığın, yorgunluğun, sevincin, üzüntünün, yaşın ve hislerin dışarıya yansıtıldığı yerdir.

Göz makyaj tekniklerinden bahsetmekten ziyade göz makyajı yaparken gözlerimizi nasıl koruyabiliriz bu konuya değinmek gereklidir.

Güvenilir marka kullanılmalı, makyaj malzemelerinin özellikle göz için olanların kişiye has olması gerektiği ve başkasına, arkadaşa ait ürünlerin kullanılmaması gerektiğine özellikle dikkat edilmelidir.

Herhangi bir göz enfeksiyonu geçirildiğinde kullanılan tüm ürünlerin değiştirilmesine önem verilmelidir.

Göz makyajı yaparken kirpiklerin dış kısmına uygulanması gerektiğine ve kesinlikle göz ile temas halinde olan göz kapağının içi kısmına ürün uygulanmaması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Çünkü buraya uygulanan boya bileşimleri göz iç kısmına ulaşıp gözyaşı sıvısına karışır ve gözümüzün korunması ve nemlenmesinde görevli gözyaşı kalitesini bozar. Bu durum da sonuç olarak görmeyi bulanıklaştırabilir ve enfeksiyona neden olur.

Bu durum, kişi kontakt lens kullanıyorsa ciddi kornea hastalıkları hatta ülserlerine zemin hazırlamaktadır.

Ayrıca kirpiklerin iç kısmına uygulanan makyaj ürünleri burada bulunan salgı bezleri uçlarını tıkayarak halk arasında arpacık olarak bilinen göz kapağı enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir.

Uyumadan önce kalıntılar mutlaka temizlenmeli

Uyumadan önce kalıntılar mutlaka temizlenmeli

Göz makyajı uygulayan bir kişinin gece yatmadan önce buradaki boya kalıntılarını mutlaka temizlemesi gerekiyor.

Bunun için öncelikle makyaj temizleme solüsyonları kullanılmalı daha sonra göz çevresindeki kalan tüm toksik maddeler göze zarar vermeyecek losyonlar ile temizlenmelidir.

Kaynak: tekicerik.com

Moda ve Yaşam