Disiplin Olarak Tenis Hakkında İnceleme

Disiplin Olarak Tenis Hakkında İnceleme

Spor yapmak pek çok kimse için bir hobi olarak değerlendirmektedir. Diğer insanlar için ise kondisyon sağlamak ve hatta zayıflamak için oldukça önemli bir araç şeklinde görülmektedir. Spor yapmak hem zihinsel ve hem de bedensel aktiviteler noktasında oldukça önemli bir paya sahiptir. Bu anlamda herkesin kendi yaşam şekli uygun bir spor ile ilgilenmesi büyük bir faydayı ortaya koymaktadır. Bu noktada çok uzun yıllardır gelişim gösteren çeşitli spor dallarının oldukça önemli bir kökene sahip olduğu anlaşılmaktadır. Her bir spor dalı için farklı bir gelişimsel zaman dilimi mevcuttur. Bu anlamda örneği verilebilecek en önemli disiplinlerden bir tanesi de tenis disiplinidir. Tenisle ilgili olarak söylenebilecek o kadar fazla detay vardır ki farklı açılardan değerlendirmek daha anlamlı olacaktır. Bu noktada bir disiplin olarak tenisi ele almak bu alanda uzmanlaşmayı ve bunun gerekliliğini daha net anlayabilmeyi de temin edecektir.

Bir disiplin olarak tenis tarihini çok uzun yıllar öncesine dayandırmak mümkündür. 1800’lü yılların sonunda Fransa’da asillerin kendi bahçelerinde oynadıkları bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk oynadığı yıllarda çıplak elle oynanan bu oyunla ilgili olarak daha sonraki yıllarda eldiven kullanımının söz konusu olduğu görülmektedir. Daha sonraları tahta birer sopa ile topları vuruşun mümkün olduğu görülmektedir. Ardından tenisin raket ile birleşimi adeta bir çığır açmıştır. Tenis çantaları ve diğer ekipmanlar da sonrasında çıkmıştır. Fransa’dan İngiltere’ye geçen bu spor dalı ile ilgili olarak daha hızlı bir gelişim sürecinden bahsetmek mümkündür. Nitekim geçen yıllar çerçevesinde tenis protokollerinin geliştirilmesi çeşitli toplulukların bir araya gelmesiyle daha da hızlı hale gelmiştir. Bu toplulukların sonucunda Uluslararası Tenis Federasyonu’nun kurulması en önemli gelişme olarak karşımıza çıkar.

Tenis bir bedensel aktivite olmasının yanı sıra aynı zamanda bir zihinsel koordinasyon ve kondisyon kavga ettiğinde gerekli kılmaktadır. Nitekim rekabetin çok sıcak hissedildiği müsabakalarda galibiyet sağlamanın başka bir yolu yoktur. Dolayısıyla duygulara hükmedebilmek inancı taze tutabilme ve heyecanla rekabeti iyiden gelebilme noktasında oldukça önemli bir dirayet gereklidir. Gerek çocuk ve gerekse de yetişkin tenisi için geçerli olan bu durum profesyonelliğin kapılarını ağlamaktadır.

Spor