Değerinin altındaki hisseler geri dönüyor: İki sektöre dikkat

Değerinin altındaki hisseler geri dönüyor: İki sektöre dikkat

Büyüme odaklı hisseler karşısında 14 yıl boyunca süregelen hayal kırıklıklarının ardından değerinin altındaki hisselere yönelen yatırımcılar nihayet başarıya ulaşıyor. Bu başarı mantıklı temellere de dayanıyor. Zira değer hisselerinin dahil olduğu sektörler ekonomik döngünün başlangıcıyla birlikte daha iyi performans gösterme eğilimindedirler. Ancak değerinin altındaki hisselerin bu 14 yıl boyunca sahte yükselişler göstermesi ve büyüme odaklı hisselerin manşetlerde daha fazla yer bulması değer yatırımlarına şüpheyle yaklaşılmasına neden oluyor.

Marketwatch’un haberinde yatırım danışmanlığı firması Truist Advisory Services’ın Yatırım Analisti Dylan Kase ve Baş Borsa Stratejisti Keith Lerner borsalardaki rotasyon ticaretinin gerçek olduğunu ve hala yukarı yönlü ticaret için yükseliş ihtimali bulunduğunu belirtiyor.

Analiz ekibi konuyla ilgili açıklamasında, “Büyüme odaklı hisselerin değerinin altındaki hisselere olan hakimiyeti 2020’nin son baharında zirve yaptı” açıklamasına yer verdi.

Analistler son haftalarda değer hisselerinin ralli yaptığını kabul etseler de bir piyasa ölçütünün yükseliş için hala yer olduğunu gösterdiğine dikkat çekiyorlar.

Strateji ekibi, “Çalışmalarımız tamamen değerinin altındaki hisselere odaklanan yöntemdeki yatırımlarda daha büyük yukarı yönlü hareketin devam edeceğini gösteriyor” ifadelerine yer vererek bu yatırım fırsatlarının daha çok finans ve enerji alanında olduğuna dikkat çektiler. Söz konusu sektörler son 3 yıldır S&P 500’ü %30 oranında geriden takip ediyorlar ve gelecek bilanço görünümleri daha geniş çaplı piyasa için oldukça cazip görünüyor.

Analistler özellikle ekonomik geri dönüşün beklenildiği kadar güçlü olması durumunda değerinin altındaki hisselerin büyüme hisselerine yetişme potansiyelinin olduğuna dikkat çekiyorlar.

 

 

 

Kaynak: teknoblogu.com

Ekonomi