Cam Cephe Kaplama Çeşidinin Nitelikleri

Cam Cephe Kaplama Çeşidinin Nitelikleri

Cam cephe kaplamaları günümüzde en sık görülen kaplama çeşididir. Bu kaplamalara hemen hemen her alanda rastlamak mümkündür. Tercih edilme düzeyi bu kadar yüksek olan cam cephe kaplama çeşidi, çok sayıda niteliği içinde barındırır. Mevcut olan bu nitelikleri nedeni ile de cam cephe kaplamalara olan talep her geçen gün daha da artmaktadır.

 Cam Cephe Kaplama Sistemi

 Cam cephe kaplama sisteminde, perde duvar sistemi adı verilen mekanizmaya benzer bir şekilde ızgara oluşturulur ve bu ızgara etrafındaki alüminyum yapılı çerçevelere yapıştırılmış olan cam kasetlerinin yerleştirilmesi sureti ile uygulanır.

 Cam Cephe Kaplama Çeşidinin Elde Edilmesi

 Cam cepheler bir başka ifade ile silikon cephe kaplamaları devamlı bir şekilde cam görünümünün meydana gelebilmesi amacı ile uygulanan yapılardır. Cam cepheler, dış yüzeyi ince bağlantı yerlerinden ayrılmış olan ve sürekli olarak cam döşeme işlemi ile gerçekleştirilen bir yapıdır. Bu yapıların oluşumu ile cam cephe kaplama çeşidi elde edilmiş olur.

 Cam Cephe Kaplama Çeşidinin Genel Nitelikleri

 Cam cephe kaplamaları çok sayıda niteliğe sahiptir. Bu nitelikler ile birlikte çeşitli avantajlara sahip olan bir kaplama çeşididir. Bu niteliklerden ilki, cam cephe kaplama çeşitlerinin dış etkenlere ve darbelere karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Bu dayanıklılığının nedeni yapım aşamasında kullanılan malzemelerdir. Sağlam malzemelerin kullanımı ile birlikte çatlama veya kırılmalara neden olmaz. Cam cephe kaplamalarının ikinci önemli özelliği suya dayanıklı olmasıdır. Yağmur, kar ve dolu gibi olumsuz hava koşulları karşısında direnç gösterir ve su sızıntılarını içeri aktarmaz.

 Direkt olarak dışarı gönderir. Su damlalarını içeri almamasından doluyu nemi bünyesinde hapsetmez. Bu da mekânın nem tutmasını önler. Bir başka ifade ile nem ve rutubet kokusunun oluşumunu engelleyen bir kaplama çeşididir. Özellikle soğuk geçen aylarda ve mevsimlerde iyi bir yalıtım sistemi işlevini yerine getirerek içeri soğuğun girmesini önler. Bundan dolayı iç mekânın daha sıcak hissedilmesine katkıda bulunur. Cam cephe kaplama çeşidinin bir başka özelliği ise, uygulanan mekânların dış görünüşünü iyileştirmeleridir. Estetik açısından daha iyi bir görünümün elde edilmesini sağlayan bu kaplama çeşidi her türlü tercihe ve zevke uygun olan çeşitliliğe sahiptir.

Genel Kültür