Borsada rotasyon ne zaman sona erecek?

Borsada rotasyon ne zaman sona erecek?

ABD hisseleri, Dow Jones Industrial Average’ın ve S&P 500’ün geçtiğimiz hafta gösterdiği rekor kapanışların ardından durgun başladı. ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerindeki %1,61’lik verim oranı ise sabit kaldı. Ancak dikkatler çarşamba günü gerçekleşecek olan ABD Merkez Bankası (FED) toplantısına çevrildi. FED ise son haftalarda artan tahvil verimleri çerçevesinde kilit noktada yer aldı. Merkez bankası verimlerde görülebilecek yeni bir artış dalgasını önleme konusunda baskı altında.

Örneğin Avrupa’nın döngüsel hisseleri, geçtiğimiz 11 ayda savunmacı hisselerden %57 oranında daha yüksek performans göstererek, geçtiğimiz toparlanmalarda ulaştıkları zirvelere yakın seviyelerde seyretti. Bunun sonucunda, JPMorgan stratejistleri, döngüsel hisselerin rallisinin boyutları ve değerlemelerinin ulaştığı seviyeler göz önünde bulundurulduğunda döngüsel/savunmacı hisselerin büyük çoğunluğunun “geride kalabileceğini” söyledi.

Zira döngüsel hisseler için gelir momentumu yüksek ihtimalle, “gelecek birkaç çeyrekte hızlanarak devam edecek.” Satın alma yöneticileri endeksi söz konusu olduğunda ise, küresel döngünün tutarsız bir seyir izliyor olması nedeniyle, zirvenin yakın olmadığı düşünülüyor. Bunun nedeni olarak ise, Çin’de potansiyel zirve görülürken, ABD’nin yükselişte olması ancak Avrupa’nın yaz aylarında yükseliş beklentisi taşıması gösteriliyor.

Açıklamanın devamında, “verimler yükseldiği sürece, döngüsel hisselerde satış dalgası olmaz” ifadesi kullanıldı. Diğer yandan değerinin altında işlem gören değer hisseleri, ekonominin yeniden açılması ve bankalar üzerindeki alım pozisyonları nedeniyle, JPMorgan stratejistlerine göre çekiciliğini koruyor. 

 

 

 

Kaynak: seoyayin.com

Ekonomi