Abd’li Kadın Basketbolcu Brittney Griner 9 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Abd’li Kadın Basketbolcu Brittney Griner 9 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

ABD’li Kadın Basketbolcu Brittney Griner 9 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Bagajında uyuşturucu çıktığı için Rusya’da gözaltına alınan ABD’li kadın basketbolcu Brittney Griner 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şubat ayında Moskova’da tutuklanan ABD vatandaşı ve kadın basketbolcu Brittney Griner yapılan yargılama sonucunda Bu cezaya çarptırıldı. 17 Şubat sırasında Moskova havaalanında yapılan kontrollerde bagajında uyuşturucu bulunması nedeniyle gözaltına alınan Amerika’nın ünlü basketbol yıldızları arasında yer alan Brittney Griner için bir zamandır yargılama sürüyordu. Mahkeme süreci boyunca sıkı bir sorguya tabi tutulan basketbol yıldızı savunma yaptığı sırada yaptığını yanlış olduğunu ve bir hata yaptığını belirterek özür dilemişti. Mahkeme tarafından yapılan yargılama sonucunda verilen karar açıklandı.

Rusya Yargısı Brittney Griner Hakkındaki Kararını Açıkladı

Yıldız oyuncunun yapılan yargılama sürecinin ardından Rusya yargısı Brittney Griner hakkındaki kararını açıkladı. Yıldız basketbolcuya 9 yıl hapis cezası veren Rus yargısı aynı zamanda bir milyon ruble para cezası verilmesine de karar verdi. 31 yaşında olan Brittney Griner yapılan yargılama sürecinin ardından hem uyuşturucu bulundurma hem de uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından suçlu bulunarak ceza aldı. Bu ağır ceza tüm spor haberlerinde son dakika olarak geçti ve Joybet canlı bahis sitesi de bu habere yer verdi. Kararın açıklanmasının ardından yıldız basketbolcunun avukatları verilen kararın kabul edilemez olduğunu ve karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Umarım Verdiğiniz Karar Hayatımı Karartmaz

Mahkeme tarafından karar açıklanmadan önce Brittney Griner için son sözleri soruldu. Bunun üzerine ünlü basketbolcu yaptığının bir hata olduğunu ve bundan pişman olduğunu belirterek özür diledi. Ardından mahkemeye vereceği karar için umarım verdiğiniz karar hayatımı karartmaz dedi. Ailesinin kendisine birçok önemli şey öğrettiğini fakat bunların öğrendiği en önemli şey olduğunu söyleyen Brittney Griner bunların ilkini sorumlulukları üstlenmek olduğunu diğerinin ise sahip oldukları için her zaman çok çalışması gerektiği olarak açıkladı. Bu nedenle üzerine yapılan suçlamaları kabul ederek sorumlulukları üstlendiğini belirtti. Birçok kişi tarafından siyasi bir süreç olduğunun ifade edildiğini fakat siyasetin mahkeme salonundan uzak olacağını umduğunu belirtti.

Daha sonrasında mahkeme heyeti tarafından yıldız basketbolcunun cezası açıklandı. 9 yıl hapis cezası ile birlikte 1 milyon ruble ceza aldığını öğrenen Brittney Griner gözyaşlarına boğuldu. Ünlü kadın basketbolcunun avukatları kararın açıklanmasının ardından buna itiraz edeceklerini ve kararı temizlik götüreceklerini belirttiler. Ayrıca ünlü basketbolcunun avukatları oyuncunun mahkeme sırasında suçlamaları kabul etmesi ve mahkemenin ceza verdiği sırada sunduğu kanıtlar gibi detayların yok sayıldığını belirtti. Mahkemenin verdiği karar yüzünden hayal kırıklığı yaşadığını belirten avukatlar oyuncunun aldığı cezanın iptali için temyize giderek karara itiraz edecek. Diğer taraftan aldığı ceza Amerika Birleşik Devletleri’nde de büyük yankı uyandıran Brittney Griner hakkında yapılan yargılama süreci ülkesinde de gündem yarattı.

Brittney Griner Kimdir?

Yıldız basketbolcunun aldığı hapis cezasının duyurulmasının ardından Brittney Griner kimdir şeklinde araştırmalar yapıldı. Profesyonel ABD basketbol oyuncusu olan Brittney Griner pivot pozisyonunda oynamakla birlikte 2.03 cm boyundadır. Brittney Griner 18 Ekim 1990 tarihinde Teksas’ta dünyaya gelmiştir. 2013 yılında w NBA seçmeleri sırasında Phoenix Mercury tarafından draft edilmiştir ve o tarihten bu yana aynı takımda forma giymektedir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri bayan basketbol milli takımında da forma şansı bulmaktadır. Tutuklanmasının ardından ABD başkanı Joe Biden’dan yardım isteyen oyuncunun bu çağrısı yanısız kalmadı ve Başkan tarafından yapılan açıklamada Brittney Griner konusunu çözüme kavuşturarak onu evime getirmek istiyorum dedi. Oyuncu aynı zamanda WNBA sezonu dışında Rusya’nın Ekaterinburg takımında da forma giyiyor.

Spor